COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

316 нови случаи на COVID-19, 9 новозаболени, едно починато и 31 оздравени лица од Охрид

Скопје, 8. март 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, при што се регистрирани 316 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 164
-Прилеп 34
-Куманово 16
-Кавадарци и Неготино по 13
-Тетово 12
-Гостивар 10
-Охрид 9
-Велес 8
-Гевгелија 7
-Штип 6
-Струмица, Струга и Кочани по 5
-Виница и Богданци по 2
-Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш по 1

Починати се 11 лица, по 4 пациенти од Скопје (76, 81, 79 и 62 години), по 2 пациенти од Прилеп (77 и 66 години) и Крушево (55 и 76 години) и по 1 пациент од Штип (65 години), Битола (85 години) и Охрид (59 години). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:

-Скопје 271
-Кавадарци 85
-Прилеп 42
-Охрид 31
-Неготино 28
-Тетово 24
-Куманово 23
-Велес 22
-Струмица 18
-Делчево 17
-Гевгелија 14
-Штип 13
-Валандово 12
-Крива Паланка 11
-Струга, Гостивар и Битола по 10
-Богданци 7
-Кичево 5
-Крушево и Свети Николе по 4
-Радовиш и Кратово по 3
-Дебар, Берово и Кочани по 2
-Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука