COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

1.259 нови случаи на COVID-19, 42 новозаболени, 2 починати и 82 оздравени лица од Охрид

Скопје, 6. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, при што се регистрирани 1.259 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 562
-Битола 97
-Куманово 83
-Велес 51
-Струмица 48
-Кавадарци 47
-Охрид 42
-Прилеп 40
-Тетово 38
-Гостивар 34
-Гевгелија 28
-Кичево 26
-Штип 22
-Радовиш 17
-Свети Николе и Валандово по 14
-Кочани, Ресен и Берово по 13
-Крива Паланка 11
-Пробиштип 8
-Неготино 7
-Струга, Делчево и Македонски Брод по 5
-Крушево и Богданци по 4
-Демир Капија 3
-Демир Хисар 2
-Виница, Кратово и Пехчево по 1

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89, 85, 84, 83, 81, 81, 77, 76, 76, 76, 73, 71, 69, 68, 67, 66, 62, 61, 59 и 32 години), 4 од Битола ( 81, 62, 61 и 60 години), по 2 од Велес ( 69 и 56 години), Гостивар ( 77 и 63 години), Охрид (84 и 70 години), Струмица (73 и 67 години), Кочани (86 и 74 години) и Гевгелија (74 и 64 години), по 1 починат од Куманово (78 години), Кавадарци (61 години), Штип (61 години), Кичево (73 години), Свети Николе (71 години), Ресен (77 години), Дебар (75 години), Пробиштип (74 години) и Виница (69 години).

Регистрирани се 751 оздравени пациенти од:

-Скопје 213
-Охрид 82
-Прилеп 57
-Тетово 40
-Велес 38
-Битола 36
-Куманово 33
-Кавадарци 31
-Струмица 27
-Гостивар 23
-Кочани 22
-Штип и Неготино по 20
-Гевгелија 14
-Дебер и Демир Капија по 12
-Радовиш 11
-Свети Николе и Виница по 8
-Кичево, Берово и Пробиштип по 7
-Ресен и Валандово по 6
-Крива Паланка 4
-Македонски Брод 2
-Крушево, Богданци, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука