COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.302 нови случаи на COVID-19, 54 новозаболени и 2 починати лица од Охрид

Скопје, 7. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, при што се регистрирани 1.302 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 523
-Битола 119
-Куманово 87
-Прилеп 55
-Охрид 54
-Тетово 51
-Велес 47
-Гостивар 38
-Штип 34
-Кочани 31
-Кавадарци 30
-Берово 27
-Струмица и Кичево по 25
-Гевгелија 24
-Струга 22
-Неготино 17
-Ресен 14
-Дебар 11
-Свети Николе и Радовиш по 10
-Пробиштип 8
-Крива Паланка и Валандово по 7
-Делчево и Виница по 5
-Македонски Брод 4
-Демир Хисар 3
-Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2
-Кратово 1

Пријавени се вкупно 51 починати лица: 20 од Скопје (87, 81, 80, 80, 79, 79, 76, 73, 71, 69, 68, 68, 62, 62, 60, 56, 55, 53, 51 и 47 години), по 5 починати пациенти од Прилеп (84, 82, 77, 72 и 72 години) и Струмица (84, 81, 77, 76 и 70 години), по 3 починати пациенти од Куманово (52, 52 и 32 години) и Кочани (63, 61 и 46 години), по 2 починати пациенти од Тетово (69 и 55 години), Гостивар (83 и 57 години), Кавадарци (77 и 74 години) и Охрид (77 и 66 години), и по 1 починат пациент од Битола (73 години), Неготино (68 години), Гевгелија (76 години), Радовиш (77 години), Делчево (79 години), Виница (74 години) и Валандово (58 години).

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од:

-Скопје 312
-Прилеп 77
-Велес 33
-Куманово 31
-Гостивар 26
-Битола 22
-Кавадарци 19
-Тетово 18
-Штип 15
-Неготино и Гевгелија по 12
-Кочани 9
-Струмиица 7
-Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4
-Богданци 3
-Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2
-Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука