ЕКОЛОГИЈА ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Струга ТОП ВЕСТИ

Повторно опожарена трска во Струга (Фото/Видео)

Струга, 30. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Само неколку дена по инцидентот во кој беше опожарена поголема површина трска на излезот од Струга кон Калишта, попладневно повторно гореше трска, само неколку стотини метри подалеку.

Овој пат поголемо ширење на пожарот беше спречено со брза интервенција на струшката противпожарна единица, која со едно возило интервенираше нешто пред 17:00 часот.

Ова е само продолжување на ЕКО инцидентите во кои е опожарена поголема површина трска. Државниот инспекторат за животна средина и инспектори од Одделението за внатрешни работи од Струга извршија надзор на опожареното земјиште на потегот од плажите „Версус“, „Аквариус“ и ресторанот „Аполонија“, во насока кон селото Калишта. Најавија истрага до конечно откривање на сторителот, против кого ќе се поднесе кривична пријава. (Крај)

извор: ДИЖС фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука