Економија Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам

АППТ: Девизниот прилив од туризмот порасна за 43% во првата половина на 2021 година

Скопје/Охрид, 1. септември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) информираат дека во 2021 година се фокусирале на активности со кои би се ублажило влијанието на пандемијата Covid-19 врз туристичка индустрија.

May be an image of text that says '160 AeBи3eH npилиB oA Typи3am npBи 2 KBapTaлa 2020 cnopeA6eHo co 2021 140 120 100 80 60 40 20 Series1 Series2 Series3 Q1 63.74 72.40 13.59% Q2 37.61 72.79 93.54% BKynHo 101.35 145.19 43.26%'

– Согласно тоа, поголемиот процент од туристите во првите два квартали на 2021 година се домашни, односно 97.8%, додека процентот на странски туристи е 8.3%. Во истиот период, ноќевањата на домашни е поголем за 87%, додека на странски е 27%. Согласно податоците на НБРМ, девизниот прилив по ставка туризам за вториот квартал на 2021 година бележи покачување од 93.54% во споредба со истиот период во 2020 година. Вкупниот девизен прилив во првите два квартали во 2021 година во споредба со лани бележи раст од 43.26%. Координираноста во пристапот и активностите меѓу инситуциите и приватнот сектор, посебно во време на криза, се круцијални за брзо закрепнување на индустријата која беше најсилно погодена од кризата со Covid-19, потенцираат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. (Крај)

извор: АППТ фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука