COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

572 нови случаи на Covid-19, 9 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 14. септември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, при што се регистрирани 572 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 287
• Куманово 58
• Кавадарци 24
• Тетово и Кичево по 21
• Велес 19
• Гостивар 15
• Прилеп 14
• Битола, Кочани и Радовиш по 11
• Струмица 10
• Охрид и Струга по 9
• Штип и Свети Николе по 8
• Гевгелија 7
• Неготино, Берово и Валандово по 4
• Ресен и Пробиштип по 3
• Виница и Кратово по 2
• Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица по 1

Пријавени се 30 починати лица: 10 починати лица од Скопје (88, 76, 74, 74, 70, 67, 67, 63, 59 и 43 години), 4 починати лица од Гостивар (77, 71, 57 и 51 години), по две починати лица од Куманово (82 и 78 години), Тетово (75 и 58 години) и Кавадарци (69 и 66 години), по едно починато лице од Велес (77 години), Струмица (82 години), Штип (83 години), Неготино (98 години), Свети Николе (66 години), Радовиш (68 години), Берово (69 години), Виница (77 години), Демир Капија (25 години) и Пехчево (78 години). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од:

• Скопје 340
• Куманово 63
• Струмица 49
• Гостивар 45
• Тетово 44
• Дебар 21
• Штип 19
• Радовиш 18
• Кавадарци и Велес по 14
• Гевгелија и Крива Паланка по 11
• Неготино 9
• Делчево 7
• Кочани и Виница по 5
• Кратово 4
• Свети Николе и Валандово по 3
• Кичево и Берово по 2
• Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирања на Covid-19. Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277, бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука