Избор Избори 2021 Струга ТОП ВЕСТИ Хроника

Кривична пријава за жител на Октиси кој го искинал гласачкото ливче на изборите

Струга, 18. ноември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „уништување на изборен матерјал“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против 67-годишниот К.С. од струшкото село Октиси.

– Тој, на 17-ти октомври 2021 година, околу 14:00 часот, за време на одржување на „Локални избори 2021“, откако го остварил своето гласачко право на избирачко место во селото, го искинал гласачкото ливче и го фрлил до гласачката кутија, информираат од СВР Охрид. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука