Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ

Селата Лактиње, Годивје, Врбјани, Арбиново, Сливово, Турје и Мраморец се’ уште без струја

Скопје/Белчишта, 13. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – По обилните снежни врнежи во делови на земјава за време на изминатиот викенд, дефектите со електричната енергија, во општина Дебрца патните правци се проодни во зимски услови, но се’ уште има прекин во снабдувањето со електрична енергија во делови од општината.

Станува збор за селата Лактиње, Годивје, Врбјани, Арбиново, Сливово, Турје и Мраморец. Екипи на ЕВН се на терен и работат на нормализирање на состојбата, информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов.

Тој упати апел до граѓаните да ја следат временската прогноза и да избегнуваат да одат на повисоките места доколку се најавени обилни врнежи на снег. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука