COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

103 новозаболени лица од Covid-19 изминативе 10 дена во Охрид, активни 228 случаи

Охрид, 19. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатите 10 дена регистрирани се 103 новозаболени лица од Covid-19 во Охрид.

Во истиот период се пријавени 5 починати и 82 оздравени лица. Според последните, официјални податоци на Министерството за здравство на Република Македонија, во Охрид од почетокот на пандемијата се регистрирани 6.661 случаи на лица заболени од Covid-19, од кои активни се 228.

Досега во земјата се направени вкупно 1.519.050 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.095, бројот на оздравени пациенти е 207.755, на починати е 7.801, а бројот на активни случаи изнесува 5.539. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука