Економија ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

Анкета на АВМУ за четвртиот квартал на 2021: Супер радио со пораст во слушаноста од над 4% останува убедливо број 1 медиум во регионот

Охрид, 14. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Со просечен дневен досег од 10,8% (во пораст од 4,5%) и неделен од 21,5% (во пораст од 4,3%), Супер радио и во четвртиот квартал на 2021 година останува водечки медиум во својот регион и еден од најпопуларните во Република Македонија.

Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот на сателитските, регионалните и локални радио и Тв станици во вкупната слушаност и гледаност во четвртиот квартал на 2021 година, изработена за потребите на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) на Република Македонија.

May be an image of text that says 'табела -просечен дневен досег HA локални радио станици -повеке одговори, база: испитаници од mepumopuja шmо станици KOU слушале радио во текот на претходниот просечен дневен досег на покалните радио станици според соодветната ериторија радио берово koja зрачат град дневен 8.0% куманово зитетско охрид валандово велес валандово прилеп кавадарци струга популација 5.0% просечен дневен досег F струмица кичево декаја што зрачи тетово 0.0% периодо претходниот популација радио станицата 6.1% утип радио 0.0%'

Супер радио годинава влегува во 30. година од постоењето и останува водечки медиум во западниот дел од државава, со комплетна забавна, информативна и спортска програма. Супер радио е една од најстарите радио станици во државата и е на врвот на слушаноста од почетокот на објавувањето на официјалните рејтинзи на некогашниот Совет за радиодифузија на Република Македонија (сега АВМУ).

May be an image of text that says '-просечен неделен досег -повеке одговори, база: испитаници од mepumopuja претходната седмица на радио град локални радио станици радио KOU слушале радио в0 текот на радио станица неделен ерово koja град радио станица битола раактуел куманово рабум клофм валандово охрид 3.6% прилеп амефф гостивар амодеа николе просечен неделен кавадарци 14.3% 25.0% 25.0% струга зрачи струмица популациан територилатан аговест koja што тетово 10.6% 070 тип 0.0%'

Потврда за успешната работа на радио станицата дојде и од локалната заедница, со доделувањето на Св. Климентовата повелба во 2017 година за досегашната успешна работа и придонес за градот. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука