COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

1.348 нови случаи на Covid-19, 47 новозаболени и 25 оздравени лица од Охрид

Скопје, 16. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа направени се 6.141 тестирања, при што се регистрирани 1.348 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 677
• Битола 125
• Куманово 82
• Прилеп 72
• Охрид и Струмица по 47
• Велес 38
• Тетово 36
• Штип 35
• Кавадарци 27
• Гостивар 17
• Свети Николе 16
• Гевгелија и Ресен по 13
• Кочани 12
• Струга 11
• Кичево, Неготино и Крива Паланка по 10
• Радовиш и Крушево по 8
• Виница 6
• Делчево 5
• Демир Хисар и Македонски Брод по 4
• Берово, Пробиштип, Кратово и Богданци по 3
• Дебар, Македонска Каменица и Пехчево по 1

Од вкупниот број на позитивни (1.348), регистрирани се 145 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 4 починати лица од Скопје (55, 76, 76 и 82 години), и по едно починато лице од Прилеп (64 години), Битола(77 години), Струмица (60 години), и Демир Хисар (71 години). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од:

• Скопје 400
• Битола 83
• Прилеп 53
• Кавадарци 37
• Куманово и Струмица по 31
• Охрид 25
• Штип 20
• Велес и Гевгелија по 16
• Кочани 13
• Гостивар 11
• Валандово 10
• Кичево 7
• Ресен 6
• Виница 5
• Крушево 4
• Неготино и Свети Николе по 3
• Тетово, Пробиштип и Богданци по 2
• Струга, Радовиш, Демир Хисар и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.706.696 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 244.632, бројот на оздравени пациенти е 220.400, на починати е 8.100, а бројот на активни случаи изнесува 16.132. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука