ЕКОЛОГИЈА ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Охридското Езеро со видно намален водостој, денеска на кота од 693,28 м.н.в

Охрид, 28. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – Видно е намалено нивото на водата во Охридското Езеро.

Според денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР), водата е на кота од 693,28 м.н.в, што е за 5 сантиметри под просекот за септември (693,33 м.н.в). Температурата на езерската вода е 19 степени.

May be an image of text that says 'МИНИСТЕРСТВО АЗЕМОДЕЛСТВО ШУМАРСТВО ВОДОСТОПАНСТВО Управа хидрометеоролошки работи- ДНЕВНА ХИДРОЛОШКА ИНФОРМАЦИА ЗА РЕКИТЕ ПРИРОДНИТЕ ЕЗЕРА очекувана Табела Водостои РЕКА 28/09/2022 cm измерени ГУНОВЦЕ- Вардар Лепенец 07:30 часот 28.09.22 92 .АП Треска 56 36 58 К.ПАПАНΚΑ БОГОМИЛА -Бабуна -Брегалница 80 16 34 48 16 4B 48 13 65 48 22 23 4B 54 48 Табела 28 は Э.Доран 31 102 MHM измерени 혼 146.66 13 ну 146.56 = 693.28 144.10 .ДОПРАН- 693.28 843.84 07:30 693.33 B 17.0 三 Изреботип: Праверигт Одозрип: 20.9 мероне Нива •подитекот ДИРЕКтор, Ивица Годоровски површински 4година ИБНЯ водостоЙ редоиниот акумулации тамошна обреботка корекцил9 влиение ина'

Во Охрид денеска сончево време со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 23. степени.

– Следува период на променливо облачно и потопло време со сончеви периоди и со умерен до засилен јужен ветер. Утре и во сабота попладне ќе има повремен локален дожд и појава на грмежи, информираат од УХМР. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес/УХМР

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука