ЕКОЛОГИЈА Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Охрид вечерва позагаден од Скопје

Скопје/Охрид, 4. јануари 2023 (ОХРИДПРЕС) – Според податоците од мерните станици на Министерството за животна средина, вечерва воздухот во Охрид е позагаден од воздухот во Скопје.

Со виолетова боја се обоени Охрид, Битола, Прилеп, Кичево, Струмица и Струмица што значи дека во овие градови воздухот е екстремно загаден. Високо загаден е воздухот и во Гевгелија, Скопје, Велес, Тетово, Кочани и Гостивар.

На листата на air visual, Скопје е 14-ти најзагаден град во светот, а состојбата се менува од час во час. (Крај)

извор: Фактор.мк фото: Фактор.мк

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука