Живот ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

ЖивоТ: Лагата и голата вистина

Се сретнале лагата и вистината. Лагата рекла: Денеска е многу убав ден!

Вистината погледнала околу себе и во небото и навистина бил убав ден. Заедно отишле на прошетка.

Потоа лагата повторно рекла: Водата во бунарот е многу пријатна. Ајде да се искапиме.

Вистината повторно со сомнеж ја допрела водата и навистина била пријатна и топла. Бргу ги соблекле и влегле во водата.

Кога вистината веќе била длабоко во водата, лагата бргу излегла, ги облекла алиштата на вистината и побегнала.

Вистината излегла гола од водата и започнала да ја брка лагата.

Луѓето го гледале тоа и ги тргале луто настрана погледите од вистината, која се вратила во бунарот каде останала кријќи се посрамена.

Оттогаш лагата шета по светот облечена како вистина, а светот ја прифаќа, во исто време одбивајќи да ја види голата вистина.

Gibran Khalil Gibran

ЖивоТ на OhridPress со најубавите и најинспиративните животни приказни и мудрости.

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука