Избор Култура Струга ТОП ВЕСТИ

Мултидисциплинарна ликовна изложба „SU3023“: Како ќе изгледа Струга 1.000 години во иднината?

Струга, 17. август 2023 (ОХРИДПРЕС) – Како ќе изгледа Струга 1.000 години во иднината е тема на изложбата „SU3023“ која ќе биде отворена во сабота, на 19-ти август 2023 година со почеток во 20:00 часот во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга.

Станува збор за изложба составена од дела на уметници од Србија, Нов Зеланд, Канада, САД и домаќинот, Република Македонија.

– Овој проект има за цел да вклучи меѓународни уметници со локалниот пејзаж и заедница и да изгради мрежа на идеи преку заеднички работилници, активности, читања и предавања. Оваа изложба е времена активност, каде што активноста ќе се развива во текот на работното време. Изложбата ќе вклучува перформанси, интеракција со публиката, цртеж, анимација, видео, звук, средина за виртуелна реалност и скулптура/инсталација. Темите на изложбата се развија од оние истражени за време на престојот, вклучително и замислување на Струга 1.000 години во иднината, преиспитување на интеракцијата на технологијата или вештачките интервенции со екологијата или природниот пејзаж, улогата на публиката и перспективата во уметноста и улогата на телото во маневрирањето околу постојаното натрупување предмети во вселената, информираат организаторите.

Тие ги повикуваат љубителите на уметноста да дојдат на оваа изложба и сите заедно да ја замислиме Струга во 3023 година. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука