Живот Забава Избор ТОП ВЕСТИ

Живот: Тројцата пријатели, дистанцата, трпението и молчењето

Во животот треба да имаме тројца пријатели, кои доколку ги почитуваме и ги држиме блиску до нас, ќе имаме мирен и успешен живот.

Првиот e дистанцата:

Знајте како да се дистанцирате. Не гушите никого со своето присуство. Понекогаш оддалечувањето и дистанцата од некого е единственото решение за да не се влоши пријателството или врската.

Вториот е трпението:

Многумина овој пријател ги однесол во Рајот. Ако го сакате и прифатите, тој ќе Ви помогне да се соочите со сите животни потешкотии, без разлика колку се тие големи и страшни.

Третиот е молчењето:

Тешко е да го имаш за пријател. Ако сепак успееш, не се одвојувај од него. Уметност е да знаеш да зборуваш, но уште поголема уметност е да знаеш и можеш да премолчиш!

ЖивоТ на OhridPress со најубавите и најинспиративните животни приказни и мудрости.

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука