Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ

Правило (типик) за Божикните пости

Охрид, 28. ноември 2023 (ОХРИДПРЕС) – Oд денес започнуваат Божикните пости во чест на празникот Христово рождество, кои ќе траат до 6-ти јануари.

Земете благослов, исчистете ја душата кај вашиот духовен отец и имајте лесни и Богоугодни пости.

Според Типикот, Рождественките пости се постат на следниот начин:

– понеделник, вторник и четврток на масло;
– среда и петок строг пост;
– сабота, недела и празници е допуштено риба.

За монаштвото е благословено и понеделник да е строг пост, а за мирјаните кои имаат именден или куќна слава е благословено употреба на риба.

Имајте радосни и богоугодни пости. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука