ЕКОЛОГИЈА Забава ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

Новата генерација млади лебеди го разубавува езерото (Фото/Видео)

Охрид, 9. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – И годинава, нова генерација млади лебеди ги разубави водите на Охридското Езеро.

Тие деновиве се вистинска атракција по најатрактивниот дел, по кејот на езерото, каде екипата на OhridPress „улови“ еден млад лебед, кој во присуство на постарите уживаше во езерските води.

Лебедите се гнездат во периодот април-мај, а постарите паметат многу поголема бројност на овие прекрасни птици во охридскиот регион.

Како главни причини за намалувањето на нивниот број се наведуваат загрозувањето на нивните живеалишта во природата, но и огромното влијание на човекот врз животната средина. (Крај)

извор: ОхридПрес фото/видео: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука