Избор Охрид

Петар Рупески по 4-ти пат го фати крстот во Охрид

Охрид, 19. јануари 2017 (ОХРИДПРЕС) – Петар Рупески повторно го фати Светиот крст во осветените води во Охрид.

Ладното време и ниската температура на водата не ги поколеба верниците. Над 500 лица одлучија да се искапат во осветената вода и се обидат да го фатат светиот крст.

Среќниот фаќач на крстот посака здравје и бериќет за себе, неговите најблиски и за сите граѓани на Република Македонија.

Повеќе од два века во Република Македонија се практикува осветување на водите и скокање по Чесниот крст, покажуваат записите на собирачите на народни умотворби во Македонија. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Љупчо Арнаудов

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука