Избор Струга

Позитивен природен прираст на населението во Струга

Струга, 28. август 2017 (ОХРИДПРЕС) – И во вториот квартал од оваа година продолжува позитивниот природен прираст во Општина Струга.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во овој период се евидентирани 177 новороденчиња, додека бројакта на починати лица изнесува 111, од кои едно новороденче. Што значи природниот прираст е со индекс 66.

Во аналзизираниот период во Струга биле регистрирани 113 бракови, а имало 19 разводи. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука