Избор Струга

Струга со позитивен прираст и пораст на бројот на склучени бракови

Струга, 29. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – И во третиот квартал од оваа година продолжува позитивниот природен прираст во општина Струга.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во овој период се евидентирани 131 новороденче, додека бројакта на починати лица изнесува 126, од кои три новороденчиња. Што значи природниот прираст е со индекс 5.

Во аналзизираниот период во Струга раст се бележи во бројката на склучени бракови, биле регистрирани 208, а имало 10 разводи. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука