Охрид Хроника

Гинеколог акушер од охридската болница продавала ампули за полесно породување

Охрид, 22. декември 2017 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против О.Ф. (54) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“  и три кривични дела „несовесно лекување болни од страна на лекар“.

Во текот на оваа година, пријавената, гинеколог акушер за прием и породување на родилки, на родилките и членовите на нивни семејства им продавала ампули за полесно породување, при што им наплаќала износи во готово, без при тоа да им издаде сметка за извршеното плаќање.

На тој начин О.Ф. се стекнала со материјална корист од 19.300 денари. (Крај)

извор: МВР фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука