Избор Култура Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ

Свечено отворено јубилејното издание на Интернационалната Уметничка колонија „Дебрца“

Белчишта, 1. јули 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во галериските простории во селото Белчишта, синоќа беше свечено отворено новото, јубилејно издание на Интернационалната Уметничка колонија „Дебрца“.

Станува збор за најмасовната културна манифестација во општина Дебрца која постои веќе полни 35 години.

Image may contain: one or more people and indoor

Програмата започна во 20:00 часот во салата на ОУ „Дебрца“ во селото Белчишта со поетско читање на проф. д-р Мито Спасеноски. За историјатот на колонијата зборуваше Ѓорѓи Целески, по што поздравен говор имаше и претседателот на ликовната колонија Зоран Јолески.

No photo description available.

Градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески ја прогласи за отворена колонијата, по што се доделија плакетите за посебен придонес и афирмација на Ликовната колонија од страна на претседателот на УО Зоран Јолески. Програмата опфати и поетско читање на почесниот Конзул на Монголија во Македонија Литов Намдаг Јанчивин и посета на галериската поставка во зградата на ликовната колонија во селото Белчишта.

Image may contain: 1 person

Image may contain: 2 people

На колонијата учествуваат 12-15 учесници кои творат на територијата на Дебрца. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука