Спорт

Бразилците со поткуп ја добиле организацијата на ЛОИ во 2016 година

Рио Де Жанеиро, 5. јули 2019 (ОХРИДПРЕС)Поранешниот гувернер на Рио Де Жанеиро признал дека купувал гласови меѓу членовите на Меѓународниот олимписки одбор, со цел градот да ја добие организацијата на Летните олимписки игри во 2016 година.

Серџо Кабрал, пред судот рекол дека во 2009 година потрошил два милиони долари за купување на гласови. Меѓу оние што го продале својот глас биле легендарниот скокач со стап, Украинецот Сергеј Бубка и славниот руски пливач, Александар Попов.

Целиот текст тука

извор: Топспорт фото: Спортмедиа.мк

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави