ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Комисијата за култура при Собранието ќе расправа за Законот за управувуање со Охридскиот регион

Скопје/Охрид, 8. јули 2019 (ОХРИДПРЕС) – Комисијата за култура при македонското Собрание, утре ќе расправа за Законот за управувуање со Охридскиот регион.

ЕКО активнистите и граѓанскиот сектор на социјалните мрежи реагираат дека јавноста, граѓаните и граѓанскиот сектор не се поканети на седницата.

Согласно препораките на УНЕСКО, општина Охрид изработи Регистар на нелегални градби, но се’ уште не се знае дали истиот ќе биде јавно обелоденет. Градоначалникот на Охрид, д-р Константин Георгиески денес истакна дека истиот треба да се дообработи, па доколку постојат законски можности да тоа биде документ од јавен карактер, истиот ќе биде објавен.

– Општина Охрид за првпат во историјата, и единствена во државата, во согласност со препораките на УНЕСКО направи Регистар на нелегални градби. Кога ќе се дофилтрира и дообработи, доколку постои законски можности да тоа биде документ од јавен карактер ќе го објавиме, рече Георгиески. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука