Избор Култура Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ

Интернационален фоклорен фестивал „Денови на Дебрца”

Дебрца, 15. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 19-ти август на спортскиот полигон во селото Мешеишта ќе се одржува Интернационалниот фоклорен фестивал „Денови на Дебрца”.

Ќе настапат: КУД „Дебрца“ од Дебрца, КУД „Младост“ од Кичево, женска вокална грипа за автентичен фолклор од Бугарија, детски фолклорен ансамбл од Словачка, ансамбл на фолклорни песни и танци од Бугарија, фолклорен ансамбл од регион Браила, Романија. Почетокот на фестивалот е во 20:00 часот.

Манифестацијата „Денови на Дебрца“ ќе трае од 18-ти до 22-ри август. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

 

 

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави