ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника

Пожарот кај Косел и Опеница ќе се гаси со авиони, ќе помагаат и вработените во јавните претпријатија

Охрид, 25. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – Агенцијата за заштита и спасување со противпожарните авиони ќе го гаснат пожарот кој изби во близина на селата Косел и Опеница.

Ова е една од мерките која ќе биде превземена за да се изгасне пожарот кој изби во текот на вчерашниот ден. Кризиниот штаб на општина Охрид кој заседаваше претходно денес, одлучи да ги вклучи и вработените во сите локални Јавни претпријатија, за да се изгасне огнот, кој и натаму се шири поради ветерот.

Image may contain: one or more people, people standing, sky, outdoor and nature

Граѓаните се вознемирени и велат дека ситуацијата е алармантна. Горат смрека и борови, но поради тешко пристапниот планински терен, гаснењето на пожарот во шумата е отежнато.

Image may contain: 1 person, cloud, outdoor and nature

Image may contain: one or more people, cloud, sky, mountain, outdoor and nature

Селото Опеница се наоѓа на осум километри од Охрид, а силниот чад се шири и во правец на градот. Најмногу се почувствува синоќа после 22:00 часот, кога ветерот го носеше чадот кон Охрид. (Крај)

извор: Охрид1/ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука