ЕКОЛОГИЈА Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Охридските нуркачи дел од акцијата во која се извадени 50 автомобилски гуми од реката Вардар

Скопје/Охрид, 29. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од коритото на реката Вардар во Скопје, денес беа извадени повеќе автомобилски гуми во рамките на ЕКО акцијата која се спроведе под мостот „Гоце Делчев“ во центарот на градот.

Акцијата ја организираше граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ во соработка со нуркачи од „Акватек“ од Охрид, спелеолошкото друштво „Врело“ од Скопје, „Таласа“ од Битола и риболовното друштво „Рибар 2011“.

Акцијата е дел од активностите со кои се одбележува Неделата на глобални климатски протести, што трае до 27-ми септември. Граѓанската иницијатива редовно спроведува ваков вид акции во насока на зголемување на еколошката култура во градот. (Крај)

извор: Опсервер.мк фото: Опсервер.мк

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука