Избор Култура ТОП ВЕСТИ

Хуманитарна изложба на фотографии и поезија „Јас сум само човек“ на Ема Вељаноска и Дамјана Видическа

Охрид, 10. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – За утре е закажана првата уметничка изложба на фотографии и поезија на охриѓанките Ема Вељаноска и Дамјана Видическа, насловена „Јас сум само човек“.

Идејата и целта на овој настан не е само да се промовираат нивните фотографии и поезија, туку и да се потенцира дека Охрид се’ уште е град на уметноста и културата. Преку спојот на фотографија и поезија, девојките сакаат да ни доловат еден поинаков свет на емоции, каде мислата станува слика и сликата инспирација за мисла.

– Покрај можноста да ги видите и прочитате нивните дела, ќе имате и можност да донирате за Јана Арсовска од Охрид која боледува од неуробластома и потребни се средства за нејзиното лекување во Барселона. Како да донирате? Едноставно: дококлку ви се допадне некоја од фотографиите и песните, можете да ги купите во сет за цена од 250 денари и плус да добиете кафе, велат организаторите.

Изложбата ќе се одржи во кафе „Аквариус“ од 20:00 часот. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука