Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Заев: Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10-ти ноември во Охрид

Нови Сад, 10. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Премиерите на Албанија и на Северна Македонија Еди Рама и Зоран Заев, како и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска дадоа согласност на иницијативата меѓу трите земји за слободен проток на капитал, производи, услуги и луѓе, или таканаречена „Мал Шенген“.

– Документот кој ќе го видите е заснован на слобода на проток на капитал, роба, услуги и луѓе затоа што мислам дека луѓето во нашите земји заслужуваат подобар живот и помало невработување“, рече Вучиќ.

И Рама и Заев истакнаа задоволство од овој договор, кој според најавите, би требало да стапи на сила во 2021 година.

Премиерот Заев рече дека сите шест земји од Западен Балкан треба да се приклучат на иницијативата за поблиска економска интеграција на земјите од регионот.

Заев рече дека Северна Македонија ја поддржува иницијативата, затоа што треба многу повеќе да се направи за економска конвергенција.

– Потребна е целосна соработка во спроведувањето на четирите основни слободи – слободата на движење на луѓето, стоките, услугите и капиталот. Мислам дека дефинитивно ќе го создаде она што сите го очекуваме, а тоа е Балканот, кој ќе биде почитуван на глобално ниво, поконкурентен и попривлечен за странските инвеститори. “, рече Заев.

Заев најави дека следната средба, посветена на отстранување на безграничните бариери за бизнис и слободниот проток на стоки, луѓе, услуги и капитал, ќе се одржи во Охрид на 10 ноември и ги повика сите земји од регионот да се приклучат.

– Ние ја испраќаме пораката дека политичките односи во регионот стануваат поедноставни, дека Балканот не е повеќе буре барут, туку регион на стабилност на економскиот развој посветен на европската интеграција и подобрување на стандардите на нејзините граѓани“, рече тој. (Крај)

извор: Фактор фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука