Избор ОБРАЗОВАНИЕ Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ

Ученици од ОУ „Дебрца“ остварија едукативна посета на Планетариумот и Зоолошката градина во Скопје

Скопје/Белчишта, 28. октомври2 019 (ОХРИДПРЕС) – Учениците од прво до петто одделение при ОУ „Дебрца“ денес имаа едукативна посета на Планетариумот и Зоолошката градина во Скопје.

– Цел на посетата е кај учениците од мали нозе да се поттикне љубопитноста за истражување на тајните на вселената и љубовта кон науката. При посетата на Зоолошката градина, учениците се запознаа со разни видови животни и птици, кои не живеат на нашите простори, како и со навиките, исхраната, чувањето на животните, информираат од училиштето.

Додаваат дека посетата била овозможена од градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОУ „Дебрца“

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука