ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Во Скопје ќе се презентира нов идеен проект за Студенчишкото блато

Охрид, 1. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со цел повторно оживување на Студенчишко блато, компанијата Тетрактис изработи Aрхитектонско-урбанистичка анализа во функција на ревитализација на Студенчишко блато, преку восооставување на одржлив економски модел.

Предмет и цел на oвoј прoект претставува ревитализацијата на Студенчишкo блатo, овозможување на негово природно функционирање заедно со воспоставување на одржлив економски модел на содржини кои се насочени кон развој на локалитетот.

Студенчишко Блато е едно од ретките природни блата на територијата на Македонија кое е валоризирано како „споменик на природата”, но моментално е во незавидна состојба заради несоодветниот третман кое го трпи, поради лошата и несоодветна експлоатација која го попречува неговото природно функционирање.

Во насока на остварување на идејата, ќе се одржи презентација на проектот за анимирање на културната и експертската  јавност на конструктивен дијалог.

Презентацијата ќе се одржи на  7-ми ноември со почеток во 20:00 часот, во „Јавна соба”во Скопје. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука