Избор Општина Дебрца Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника

МВР со претставки до ЗНМ, Советот за етика и АВМУ поради свесното дезинформирање од дел од медиумите за инцидентот во Волино

Скопје/Охрид, 9. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Министерството за внатрешни работи (МВР) испрати претставки до Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Советот за етика во медиумите и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) поради очигледното свесно дезинформирање од одредени медиуми во врска со инцидентот на фудбалскиот натпревар во селото Волино.

– Се надеваме дека овие организации соодветно ќе реагираат на непрофесионалното, неетичко и очигледно свесно дезинформирачко постапување со цел поттикнување на омраза, насилство и нетрпеливост на неколку медиуми иако уште од почетокот со усна информација, а потоа и по писмен пат и преку извадокот на дневни настани, Министерството за внатрешни работи детално информираше за овој настан, реагираат од МВР. (Крај)

извор: МВР фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави