Здравје Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Здравје: Црвеното вино е добро за здравјето aко се консумира во мали количини

Охрид, 15. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – Црвеното вино има бројни здравствени предности, доколку се консумира во мали количини.

Две до три чаши црвено вино неделно, заедно со ручекот, штити од болести на срцето. Виното го регулира нивото на шеќер во крвта и превентивно делува во спречување на два вида на дијабет.

Масажата на лицето со црвено вино секој ден во траење од десет минути, придонесува за сјајна кожа. Тоа ја затегнува и хидратизира кожата. Исто така, ги отстранува мртвите клетки од кожата.

Дополнително, црвеното вино го зголемува растот на косата. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука