Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Судската администрација утре излегува на марш, за повисоки плати ќе се протестира и во Охрид

Скопје/Охрид, 18. септември 2023 (ОХРИДПРЕС) – Судските службеници утре излегуваат на протест, кревајќи го гласот за повисоки плати.

Во периодот од 13:30 до 15:30 часот пред судски совет ќе се собере судската администрација која бара зголемување на платите. Во 14:00 часот, како што информираат организаторите на протестот, се повикани претставници на средба со Претседателот на судски совет.

– Потребно е да се чуе гласот на судската служба однадвор, енергијата на незадоволство да биде поддршка на нашите претстваници утре. Да бидеме масовни, да бидеме сплотени и успешни, велат организаторите.

Синдикалниот марш ќе започне пред платото на Кривичен и Граѓански суд во Скопје, а ќе заврши пред зградата на Судски совет. На протестот се приклучува и судската администрација од Врховен суд.

Од Независниот синдикат на судска администрација информираат дека од 09:00 до 11:00 часот ќе се одржи протест и во другите градови. Ќе протестираат административците основните судови во Охрид, Кичево, Кавадарци, Струга, Штип, Гевгелија, во Свети Николе, Берово, Гостивар, Радовиш, Велес, Дебар, Куманово, како и од Апелационите судови во Штип, Гостивар и Битола.

Од Синдикатот велат дека не бараат нешто посебно од Министерство за финансии, туку средствата „кои се доделени со закон“.

– Имено, во Законот за судски буџет во член 4 е предвидено дека заради функционирање на судската власт се утврдува износ од најмалку 0,8 проценти од Бруто домашниот производ. Тие 0,8 проценти ние не ги добивме, каде отидоа тие пари? Државниот завод за ревизија излезе после нашата прес-конференција со информација дека тие пари Владата ги потрошила за себе. Од финансиите на судот, они си ги потрошиле за себе, соопштија минатата недела од Независниот синдикат на судска администрација. (Крај)

извор: република.мк фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука