Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Следната недела ќе се врши земјена дезинсекција против ларви од комарци

Охрид, 27. април 2023 (ОХРИДПРЕС) – На 3-ти мај ќе се изврши теристична дезинсекција против ларви од комарци на територија на Општина Охрид на површина од 500 хектари.

Се работи за реализација на првиот дел од ларвицидниот третман во рамки на годишниот план за дезинсекција.

Активностите се одвиваат согласно склучениот Договор за набавка на услуга за превентивна дезинсекција против возрасни комарци и ларви од комарци во соработка со Министерството за транспорт и врски. Прскањето ќе го спроведе Центарот за јавно здравје од Охрид. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука